TOP

Simpla – piękna i komfortowa proteza piersi z drukarki 3D

Na pewno pamiętacie kontrowersje, jakie wzbudziła Angelina Jolie, wyznając, że dokonała profilaktycznej, obustronnej amputacji piersi. Nic dziwnego – mastektomia to silna ingerencja w kobiece ciało i psychikę. Niestety dla wielu chorych na nowotwór piersi kobiet, to wciąż jedyna szansa na bezpieczną, lepszą przyszłość. Pooperacyjna rzeczywistość przynosi kolejne trudne wybory: rekonstrukcja piersi czy proteza? Niewiele kobiet stać na to pierwsze, natomiast ogólnie dostępne protezy pozostawiają wiele do życzenia – zarówno pod względem komfortu, jak i estetyki. Małgorzata Załuska, absolwentka Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP, stworzyła innowacyjną protezę piersi Simpla, która – jeśli trafi do masowej produkcji – z pewnością odmieni codzienność kobiet po zabiegu mastektomii.
Simpla

Proteza Simpla, fot.: mat. prasowe

Beauty is Simpla

Innowacyjny koncept protezy piersi Simpla jest projektem magisterskim. Koniec studiów wyobrażałam sobie jako ostatni moment, w którym mogę w pewien sposób zaryzykować, podejmując się dowolnego zagadnienia. – mówi Małgorzata Załuska. Projekt zdobył główną nagrodę Paradyż Award w konkursie make me! 2018 i ma szansę trafić do produkcji na szerszą skalę. Prezentowany na wystawie prototyp został zaprojektowany indywidualnie – w oparciu o parametry ciała znajomej Amazonki.
Simpla powstała z elastycznego fotopolimeru, który na chwilę obecną nie posiada wymaganych atestów medycznych. Na razie nie ma dla niego alternatywy, ale w wywiadzie dla paradyz.com autorka przyznaje, że jest przekonana, iż to tylko kwestia czasu. Na rynku istnieją bowiem dopuszczone do kontaktu z ludzkim ciałem materiały do druku 3D.

Zobacz bestsellery sezonu na sklep.feba.pl

„Skrojona” na miarę

Już rozpoczynając kurs magisterski wiedziałam, jaki temat chciałabym podjąć w ramach dyplomu. Bliska mi osoba przeszła kilka lat temu mastektomię jednostronną. Towarzyszyłam jej w trakcie choroby, a potem widziałam, jak wraca do zdrowia. – opowiada Małgorzata Załuska. Podstawą do stworzenia prototypu były rozmowy ze znajomą Amazonką projektantki oraz wpisy z forum dla amazonek. W swoim projekcie magisterskim Małgorzata postanowiła stawić czoła najczęstszym problemom i dyskomfortowi, które generują standardowe protezy piersi, m.in. alergiom skórnym czy odparzeniom. Największe wyzwanie stanowił jednak design protezy i jej perfekcyjne dopasowanie do sylwetki kobiet po amputacji piersi. – Wiele firm oferuje protezy pasujące wyłącznie do jasnej karnacji, no i wszystkie protezy cechuje wyraźna estetyka medyczna. Te wykonywane na zamówienie klientek są z kolei droższe i trudniej dostępne. Protezy generowane za pomocą narzędzia Simpla mają przede wszystkim charakter indywidualny i osobisty. Powstają na podstawie skanu 3d ciała użytkowniczki wykonywanego w warunkach domowych. – mówi Katarzyna Załuska.
Proteza Simpla, fot.: mat. prasowe

Proteza Simpla, fot.: mat. prasowe

Wygląd ma znaczenie

Design prototypu zupełnie odbiega od medycznej, stale przypominającej o chorobie estetyki dostępnych na rynku protez. Wielkość, kształt i dynamika projektu Simpla stanowią odbicie zdrowej piersi. Prototyp składa się z wielu niezależnych elementów  zespolonych wspólną podstawą. Dzięki takiej konstrukcji proteza jest bardziej elastyczna, lepiej dopasowana i jak zdrowa pierś porusza się razem z ciałem. Ponadto, w przeciwieństwie do standardowych protez, Simpla wizualnie łączy się z ciałem, wypełniając ubytki nawet powyżej linii biustonosza.

Post a Comment