TOP

Świadome zakupy. Co warto wiedzieć o swoich ubraniach.

Smart shopping, fair trade, slow fashion. Na co dzień stykamy się z tymi pojęciami coraz częściej. Jednak czy tak naprawdę wiemy, co kryje się za tymi hasłami? Okazuje się, że zakupy odzieży, to wybór nie tylko produktu, ale również idąca za tym postawa życiowa. Jednostkowe decyzje znajdują odbicie nie tylko w naszym portfelu, ale również mają wpływ na środowisko naturalne i nas samych. 

 

Zakupy smart shopping – co to takiego?

Lubisz mieć wysokiej jakości produkty, ale nie chcesz za nie przepłacać? Jeśli tak smart shopping jest dla Ciebie. Termin ten oznacza inteligentne zakupy w których emocje odkładamy nieco na dalsze tory, a decyzje podejmujemy racjonalnie. Łatwo powiedzieć, ale jak wprowadzić zasady smart shoppingu w życie? Z pomocą przychodzi internet i popularne porównywarki cen oraz aplikacje dzięki którym informację o promocji dostajemy bezpośrednio na swój telefon. Nie mylmy jednak inteligentnych zakupów z polowaniem na okazje, gdzie głównym kryterium zakupowym jest niska cena. W przypadku smart shoppingu chodzi bardziej o zapłacenie kwoty adekwatnej do jakości produktu i efektywne zarządzanie swoim domowym budżetem. Twoje zakupy będą smart, gdy uda Ci się powstrzymać od impulsywnego nabywania nowości w pierwszej cenie, a skoncentrujesz się na swoich potrzebach i nabędziesz produkt, który uzupełni Twoją garderobę i posłuży dłużej niż jeden sezon czy kilka wyjść.

Jesień to dobry czas na przegląd szafy i wyciągnięcie wniosków, które z ubrań nosimy najczęściej i jak budujemy swoje stylizacje na różnie okazje. Warto zdać sobie sprawę na ile w codziennych wyborach kierujemy się chwilowymi trendami, a na ile swoim własnym stylem. Jeśli co roku mimo panujących trendów i tak kupujesz czarny kostium kąpielowy, może warto ten basic obejrzeć teraz, gdy jego cena jest znacznie niższa? To samo dotyczy strojów do pływania i ćwiczeń. Sprawdźcie w sklepie FEBA aktualne promocje,  a przekonacie się, że to ten moment, gdy możecie zaoszczędzić. Robiąc teraz zakupy wydacie mniej i jednocześnie będziecie mieć produkt wysokiej jakości idealnie dopasowany do sylwetki.

Świadome zakupy, czyli co warto wiedzieć o swoich ubraniach.Kolekcja Basic i Sport

Zakupy fair trade – dlaczego są ważne?

Marka FEBA od samego początku projektuje i szyje kostiumy kąpielowe oraz dodatki plażowe w Polsce. O naszej historii mogliście przeczytać tutaj. Nasz zakład produkcyjny w Pisarzowicach na Śląsku zatrudnia w większości kobiety, którym zapewniamy stabilne zatrudnienie i godziwe wynagrodzenie. Co składa się na cenę naszego produktu? Polski projekt i szycie w parku maszynowym w kraju, wysokiej jakości materiały, koszty marketingu i reklamy. Kupując kostium kąpielowy FEBA masz pewność, że wspierasz uczciwy handel. Czy takie przeświadczenie dotyczące jakości oraz godnych warunków pracy masz również sięgając po produkt z “sieciówki”?

 

Świadome zakupy, czyli co warto wiedzieć o swoich ubraniach.

Slow fashion, czyli kupuj to, czego potrzebujesz

Każdy sezon w modzie przynosi ze sobą kilkanaście nowych trendów, które często są skrajne. Wśród tendencji na jesień-zimę 2019 znajdziecie m.in. kwiatowe sukienki maxi, powyciągane swetry, bieliźniane spódnice, pepitkę oraz retro garnitury. Fajnie jest mieć coś nowego i modnego, ale chwilowe trendy i kupowanie ubrań “na gorąco” często kończy się tym, że zakładamy coś raz i potem nie mamy pomysłu na kolejne stylizacje z “modnym” ciuchem. W efekcie szybko się go pozbywamy lub wrzucamy na dno szafy. Jak temu zaradzić, by nie gromadzić ubrań, które do nas nie pasują?

Postaw na indywidualny styl i tzw. kapsułową szafę. Co to takiego? To ubrania dobrej jakości, które wzajemnie do siebie pasują w kolorach, które najczęściej nosisz. Powinna znaleźć się wśród nich biała bluzka, mała czarna, jeansy, ramoneska, płaszcz, basicowe T-shirty w neutralnych kolorach, a także legginsy do ćwiczeń, kostium kąpielowy i bluzki na siłownię w odcieniach, które pasują do Twojej karnacji i typu urody, a także dodatków, które już posiadasz czyli butów, torby, ręcznika i opasek na nadgarstek. 

Świadome zakupy, czyli co warto wiedzieć o swoich ubraniach.

Kolekcja Sport

Wiele z nas wciąż twierdzi, że moda powinna być niedroga. Jednak niska cena słabej jakości ubrań, dzięki której tanio mamy modną rzecz ma swoje drugie dno. Czy wiecie, że około 30% wyprodukowanych na świecie ubrań nigdy nie zostanie sprzedanych, a aż 75% odzieży sprzedawana jest po cenach promocyjnych? W efekcie kupujemy coraz więcej ubrań, które zakładamy kilka razy i wyrzucamy. Koszt ich wyprodukowania, transportu (czasem setki tysięcy kilometrów), utylizacji i idące za tym zanieczyszczenie środowiska dotyka nas wszystkich już teraz w postaci zmieniającego się klimatu.

 

Zamiast przyczyniać się do globalnego ocieplenia, degradacji środowiska i wyzysku pracowników w krajach Globalnego Południa namawiamy Was do świadomych zakupów. Mniej znaczy więcej. Inwestujecie w ubrania dobrej jakości, które zostaną w Wami na dłużej i wyglądajcie FEBAstycznie!

Post a Comment