TOP

Trzymaj fason! – wywiad z Elżbietą Kanią, konstruktorką strojów kąpielowych marki Feba

To żadna tajemnica, że odpowiedni fason potrafi zdziałać cuda, szczególnie w przypadku strojów plażowych. Co sprawia, że niektóre z nich leżą jak ulał, a inne burzą proporcje naszej sylwetki? Sedno tkwi w konstrukcji. Dobrze skrojone komplety potrafią ujarzmić obfity biust, podkreślić atuty lub zamaskować niedoskonałości. Tajemnice dobrego kroju zdradza nam Elżbieta Kania – konstruktorka marki Feba.

Redakcja Febamoveon: Niewiele osób wie, na czym tak naprawdę polega praca konstruktorki strojów kąpielowych…

Elżbieta: Moja praca polega na opracowaniu modeli pod względem kształtu, rodzaju materiału, rozmiarów, dodatków, np. nici. Ustalam także kolorystykę i dobieram akcesoria.

Z ilu i jakich elementów składa się strój kąpielowy – dwu i jednoczęściowy?

Kostiumy dwuczęściowe mogą zawierać kilkanaście elementów, biustonosze od 7-20, figi między 2-8. Natomiast kostiumy jednoczęściowe składają się zazwyczaj z od 8-20 części konstrukcyjnych.

Zobacz nową kolekcję na sklep.feba.pl.

Zobacz nową kolekcję na sklep.feba.pl.

Co jest najbardziej pracochłonne przy konstruowaniu kostiumu kąpielowego?

Dopasowanie tkanin, ich ciągliwości i struktury do fasonu kostiumu, aby wszystko dobrze leżało.

Marka Feba jest znana z produkcji dobrze zaprojektowanych strojów kąpielowych dla kobiet o pełnych kształtach. Z jakimi wyzwaniami mierzysz się, konstruując takie modele i skąd czerpiesz informacje o wymaganiach klientek?

Spore wyzwanie stanowi konstrukcja kostiumów plażowych size plus. Często obserwuję i rozmawiam z różnymi kobietami o tym, jak chcą wyglądać na plaży. Na podstawie tego staram się tworzyć stroje kąpielowe tak, by były nie tylko kobiece, ale przede wszystkim wygodne i funkcjonalne.

Jak wygląda proces konstruowania biustonosza stroju kąpielowego – na jakiej zasadzie ustalane są wymiary, w jakich powinien powstać, pamiętając, że sylwetki kobiet są tak różne?

Rozmiary w dużej mierze są ustalane przy konsultacji z producentem kop (kształt miski) z tabeli wymiarów ogólnie dostępnej. Niezbędna jest także wiedza brafitterki.

Czy i jak testuje się nowe konstrukcje modeli przed wypuszczeniem ich na rynek?

Nowe fasony przede wszystkim testujemy wśród pań, które dla nas pracują, zwracając uwagę na wygodę, dopasowanie, rodzaj tkaniny.

Jakie znaczenie przy projektowaniu strojów kąpielowych ma materiał, z którego są one wykonane? Z jakich materiałów korzysta marka Feba?

Wzór tkaniny w dużej mierze decyduje o rodzaju fasonu, jego cięciach i dodatkach. Materiały i podszewki sprowadzamy z Włoch i Hiszpanii, miseczki od niemieckiego producenta Muehlmeier.

stroje plażowe Feba, sklep.feba.pl

Kolekcja Ocean dostępna na sklep.feba.pl

Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać dobry konstruktor kostiumów kąpielowych?

Trudno mi to oceniać… 🙂 Myślę jednak, że uważność i skupienie odgrywają główne role w tym zawodzie.

Na ile panujące trendy mody mają wpływ na finalne modele Waszej marki, które trafiają na rynek?

Bardzo ważne w powstawaniu nowych kolekcji są modne kolory, fasony i materiały, np. welur, którego użyliśmy do zaprojektowania linii Velvet. Staramy się, aby fasony były modne, eleganckie i funkcjonalne – do wykorzystania na plażę czy basen. Nie sposób jednak ująć wszystkich trendów w jednej kolekcji, dlatego co sezon tworzymy ich kilka. 🙂 W sklepie Feba klientki znajdą ponadczasowe stroje kąpielowe w czerni i bieli, energetyczne linie Fluo i Exotic, stonowaną kolekcję Natural czy linię Sport dedykowaną amatorkom aktywnego wypoczynku.

stroje plażowe Feba, feba.pl

Kolekcja Fluo dostępna na sklep.feba.pl.

Jak długo jesteś związana z marką Feba i czy od samego początku zajmowałaś się konstrukcją w firmie? Czym zajmowałaś się wcześniej?

Z marką Feba jestem związana od początku jej istnienia, czyli już ponad 20 lat! Wcześniej pracowałam przy projektowaniu bielizny, ale to już zupełnie inna bajka.

Co daje Ci największą satysfakcję w pracy?

Widok uśmiechniętych kobiet w kostiumach kąpielowych Feba, które spotykam na plaży czy basenie – to dla mnie największa radość.

Post a Comment